Elite furniture Desk type office workstation and senter parttion modular type and single side modular workstation with linear type workstation and sharing type modular workstation and t type office workstation L type workstation plus type workstation manufacturing
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 2 Seater |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | partition Type |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Is It Lockable | no |
| Table Top Level | 2.5 |
| Storage | No Pedestal |
| Partition Screen Material | Marker Board, Glass |
| Wire Management | Raceway |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Particle Board |
| Table Top Edge Banding | PVC |
Minimum order quantity: 5 Piece
a) Frame is made up of 50 / 75 mm MS sections with necessary slotting for wiring throughout the height and the width of the partition. With race ways one at the floor level and another below the table top, for fixing electrical and networking face plates. b) Tiles are made up of 9 mm MDF boards (fabric/laminated finish) and are fixed to the framework which also includes a writing board /pin up board for each workstation. c) Frame made of MS Powder Coated Finishing. d) Worktop made up of 25 mm pre-laminated particle board with PVC edge binding with vertical supports with bottom levelar bush.
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Main Table Size | 1200 mm (4 ft) |
| Product Type | Workstation |
| Workstation Layout | L-Shape Cluster |
| Top Material | Partical board |
| Workstation System Type | Panel Based |
| Color | Brown |
| Material | Particle Board |
| Finish | Laminate |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Storage Included | without Storage |
| Orientation | Right Hand |
| Dimensions (per seater) | 900x600 mm |
| Appearance | It Office Look |
| Usage/Application | Corporate Office |
| Shape | L |
| Storage | No Pedestal |
| Top Thickness | 25 mm |
| Leg Material | Board |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Wire Management | Yes |
| Number of Seaters | 6 Seater |
| Seating Capacity | 1 Seater |
Minimum order quantity: 10 Piece
a) Frame is made up of 50 / 75 mm MS sections with necessary slotting for wiring throughout the height and the width of the partition. With race ways one at the floor level and another below the table top, for fixing electrical and networking face plates.
b) Tiles are made up of 9 mm MDF boards (fabric/laminated finish) and are fixed to the framework which also includes a writing board /pin up board for each workstation.
c) Frame made of MS Powder Coated Finishing.
d)Worktop made up of 25 mm thick L Top and leg pre-laminated particle board with PVC edge binding with vertical supports with bottom levelar bush.
₹ 16000 / Set Get Latest Price
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Material | Particle Board |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Type | Desk Type |
| Storage | No Pedestal |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Warranty | 10 years |
| Wire Management | Raceway |
| Size | 6/L 2/D 2.5/ht |
| Number of Seaters | 1 Seater |
| Seating Capacity | 2 Seater |
Minimum order quantity: 5 Set
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 4 Seater |
| Workstation Layout | Plus type |
| Workstation System Type | Plus Type |
| Usage/Application | Office |
| Material | Wooden |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1500x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Moddular Workstation |
| Storage | No Pedestal |
| Design Type | Plus Type |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Warranty | 2 years |
| Wire Management | Raceway |
| Size | 5/5L 2/D 4/Ht and4/4L 2/D 4 Ht |
| Seating Capacity | 4 Seater |
Minimum order quantity: 2 Piece
Lakshmikanth Kp (Owner)
Elite Furniture
19, 6th Cross, Lakshmana Nagara, Hegganahalli Cross, Vishwaneeda, Hegganahalli Cross
Bengaluru - 560091, Karnataka, India