Pioneers in the industry, we offer desk modular workstation and modular office workstation from India.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 2 Seater |
| Workstation Layout | Face-to-Face |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Color | CHOCOLATE COLOUR |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Desk type |
| Storage | No Pedestal |
| Wire Management | Raceway |
| Size | 4/2 |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Drawer Available | No |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
| Table Top Edge Banding | PVC |
Minimum order quantity: 5 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 8 Seater |
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Workstation System Type | partition type |
| Usage/Application | Corporate Office |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | modular workstation Sharing type |
| Storage | No Pedestal |
| Design Type | frame type |
| Warranty | 1 |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Size | 3/2 |
| Wire Management | Raceway |
| Seating Capacity | 8 Seater |
| Style | Latest style |
| Drawer Available | No |
| No Of Drawer | No |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Corrosion Resistance | Yes |
| Service Location | Karnataka |
| Material | Particle Board |
| Finish | Pvc |
Minimum order quantity: 05 Piece
a) Frame is made up of 50 / 75 mm MS sections with necessary slotting for wiring throughout the height and the width of the partition. With race ways one at the floor level and another below the table top, for fixing electrical and networking face plates. b) Tiles are made up of 9 mm MDF boards (fabric/laminated finish) and are fixed to the framework which also includes a writing board /pin up board for each workstation. c) Frame made of MS Powder Coated Finishing. d) Worktop made up of 25 mm pre-laminated particle board with PVC edge binding with vertical supports with bottom levelar bush.
Lakshmikanth Kp (Owner)
Elite Furniture
19, 6th Cross, Lakshmana Nagara, Hegganahalli Cross, Vishwaneeda, Hegganahalli Cross
Bengaluru - 560091, Karnataka, India