Our range of products include linear office workstation.
₹ 10000 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 4 Seater |
| Workstation Type | Linear |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Panel Based |
| Primary Material | Particle Board |
| Overall Length | 1200 mm (4 ft) |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Material | Particle Board |
| Table Top Thickness | 25 mm |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Table Top Finish | Prelaminated |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Frame Material | Partical Board |
| Table Chair Hight | STRADED |
| Is It Lockable | YES |
| Table Top Level | 2.5 |
| Partition Height | 1200 mm |
| Storage Type | Without Storage |
| Cable Management | With Raceway |
| Table Top Edge Banding | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
a) Frame is made up of 50 / 75 mm MS sections with necessary slotting for wiring throughout the height and the width of the partition. With race ways one at the floor level and another below the table top, for fixing electrical and networking face plates.
b) Tiles are made up of 9 mm MDF boards (fabric/laminated finish) and are fixed to the framework which also includes a writing board /pin up board for each workstation.
c) Frame made of MS Powder Coated Finishing.
d) Worktop made up of 25 mm pre-laminated particle board with PVC edge binding with vertical supports with bottom levelar bush.
Lakshmikanth Kp (Owner)
Elite Furniture
19, 6th Cross, Lakshmana Nagara, Hegganahalli Cross, Vishwaneeda, Hegganahalli Cross
Bengaluru - 560091, Karnataka, India