Our product range includes a wide range of desk type linear workstation, desk type modular workstation, open desking linear modular workstation, open desking modular workstation, metal open desking workstations and metal desk type modular workstation.
₹ 8499 / Piece Get Latest Price
| Workstation Type | Linear |
| Overall Length | 1200 mm (4 ft) |
| Primary Material | Particle Board |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Material | Particle Board |
| Table Top Thickness | 25 mm |
| Table Top Finish | Prelaminated |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Color | White |
| Size | 4/2 |
| Partition Height | 1200 mm |
| Storage Type | Without Storage |
| Product Type | Desk Type |
| Cable Management | With Raceway |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Desk Type work station |
| Storage | No Pedestal |
| Table Top Level | 2.6 |
| Table Top Edge Banding | PVC Edge Binding |
| Size | 4/2 |
| Wire Management | Raceway |
| Drawer Available | No |
| Is It Modular | yes |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Seaters | 6 Seater |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
| Seating Capacity | 8 Seater |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Service Type | Design Supply Install |
| Number of Seaters | 3 Seater |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation Type | Linear |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Min Workstations | 10-25 Seats |
| Usage/Application | Office |
| Color | Brown |
| Frame Type | Metal |
| Worktop Material | partical board |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Partition Height | 4ft |
| Service Location | State Level |
| Dimensions (per seater) | 900x600 mm |
| Storage | No Pedestal |
| Cable Management | Raceway |
| Frame Finish | Powder Coated |
| Wire Management | Raceway |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| 3ft/L 2ft/D 2.5/Ht | 60kg |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
Minimum order quantity: 10 Piece
Desk type work station
size-4'x2' under sturcture made of 50mmx25mm MS tube with powder coating finish and CRCA electrical race way with data and electrical cut out and top made of 25mm prelaminated particle board with 275mm hight 8mm thick sandwich privacy glass with fittings
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 2 Seater |
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Material | Particle Board |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Sharing type |
| Design Type | Square type |
| Warranty | 2 years |
| Size | 4/L 2/D 2.5/HT |
| Seating Capacity | 2 Seater |
Minimum order quantity: 10 Piece
Desk type modular workstation 25mm thick per laminated board with PVC edge binding, 50/50mm squre tube race way made of MS CRCA sheet powder cotated for electrical and network wiring front screen made of 8mm think and 275mm HT
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Workstation Type | Linear |
| Primary Material | Particle Board |
| Overall Length | 1200 mm (4 ft) |
| Seating Capacity | 8 Seater |
| Material | Particle Board |
| Table Top Thickness | 25 mm |
| Table Top Finish | Prelaminated |
| Frame Material | MS Powder Coated |
| Appearance | It Office Look |
| Usage/Application | Office |
| Shape | Linear |
| Color | White |
| Partition Height | 1200 mm |
| Storage Type | Without Storage |
| Cable Management | With Raceway |
Minimum order quantity: 15 Piece
a) Table top made up of 25 mm thick prelaminated particle board with PVC edge binding and under structure made of 50 mm Square tubes. b) Raceway made of MS CRCA Sheet and powder coated for electrical and network wiring. c) Front & Divider Screen is made up of 8 mm thick and 275 mm height Sandwiched glass of approved colors above table top.
₹ 7800 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 3 Seater |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Table Top Level | 2.5 feet |
| Storage | No Pedestal |
| Warranty | 1 year |
| Wire Management | Raceway |
| Table Top Edge Banding | 2mm |
| Size | 4'x2' |
| Length | 1200mm |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Is It Modular | yes |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Service Location | Karnataka |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 8 Seater |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Storage | No Pedestal |
| Wire Management | Raceway |
| Seating Capacity | 8 Seater |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
Minimum order quantity: 10 Piece
Made of 50x25 metal frame with powder coated finish and necssary slotings for electrical and dat point race way and 8mm sandwich privacy top glass and 25 mm high quality prelaminated particle board and all edges covering with 2mm pvc edgebinding and all work process made with highend cnc machiness.
₹ 8000 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 2 Seater |
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Partition Type |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Brand | ELITE FURNITURE |
| Size | 4/2 |
| Model Name/Number | Desk Type Modular workstation |
| Table Chair Hight | 2.6 |
| Storage | No Pedestal |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Wire Management | Raceway |
| Color | White |
| Delivery Time | 3 to 4 days |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Particle Board |
| Table Top Edge Banding | PVC |
Minimum order quantity: 10 Piece
a) Table top made up of 25 mm thick prelaminated particle board with PVC edge binding and under structure made of 50 mm Square tubes.
b) Raceway made of MS CRCA Sheet and powder coated for electrical and network wiring. c) Above table top made of includes a writing board /pin up board front screen of 300mm Ht.for each workstation.
c) Frame made of MS Powder Coated Finishing.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Desk Type |
| Table Top Level | 2.5 |
| Partition Screen Material | Laminate, Glass |
| Size | 2.5/L 2/D 2.5/ht |
| Wire Management | Raceway |
| Drawer Available | No |
| Is It Modular | Yes |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Number of Seaters | 6 Seater |
| Material | Particle Board |
| Table Top Edge Banding | PVC |
| Seating Capacity | 8 Seater |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Workstation Layout | Linear |
| Workstation System Type | Partition Type |
| Usage/Application | Office |
| Color | White |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Built Type | Modular |
| Type | Desk type |
| Storage | No Pedestal |
| Size | 4/L 2.5/D 2.5/ht |
| Wire Management | Raceway |
| Number of Seaters | 3 Seater |
| Material | Particle Board |
| Partition Screen Material | Glass |
| Seating Capacity | 1 Seater |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 4 Seater |
| Workstation Layout | Back-to-Back |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Material | Particle Board |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Table Chair Hight | 2.5 |
| Smart Supplement Light | no |
| Storage | No Pedestal |
| Partition Screen Material | Glass |
| Wire Management | Raceway |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Desk Type Modular workstation Sharing Type
a) Table top made up of 25 mm thick prelaminated particle board with PVC edge binding and under structure made of 50 mm Square tubes.b) Raceway made of MS CRCA Sheet and powder coated for electrical and network wiring.c) Front & Divider Screen is made up of 8 mm thick and 275 mm height Sandwiched glass of approved colors above table top.
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Number of Seaters | 2 Seater |
| Workstation Layout | Face-to-Face |
| Workstation System Type | Desk Based |
| Usage/Application | Corporate Office |
| Material | Particle Board |
| Color | Brown |
| Frame Type | Metal |
| Table Top Material | Prelam Particle |
| Dimensions (per seater) | 1200x600 mm |
| Table Chair Hight | 2.5 |
| Built Type | Modular |
| Type | Desk type |
| Storage | No Pedestal |
| Partition Screen Material | Fabric |
| Table Top Edge Banding | PVC |
| Wire Management | Raceway |
| Size | 4/L 2/D 2.5/ht |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Table Top Thickness | 25mm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Piece
Desk type modular workstation made of pin up board and marker board front screen of 300mm Ht. above table top /50mm thick, race ways below table top for electrical & networking wiring with top made of 25mm thick pre laminated particle board with PVC edge binding, under structure frame made of 50mm Square tube with MS powder coated and side and senter 8mm plain glass.
Size :-4/L 2/D 2.5/ht
₹ 18700 / Piece Get Latest Price
| Table Material | MDF |
| Shape | L Shaped |
| With Keyboard Tray | Without Keyboard Tray |
| Material | MDF |
| Table Shape | L Shape |
| With Wheels | Without Wheels |
| Storage Type | Without Storage |
| Top Finish | Laminated Finish |
| Table Top Material | Partical board |
| Recommended Use | Desktop, Laptop, Office Work |
| Brand | Elite Furniture |
| Color | White |
| Colour | white |
| Finish Type | Laminated |
| Delivery Time | 3 to 4days |
| Delivery Charges | No |
| Table Height | 2.5 Feet |
| Suitable For | Home, Office |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Lakshmikanth Kp (Owner)
Elite Furniture
19, 6th Cross, Lakshmana Nagara, Hegganahalli Cross, Vishwaneeda, Hegganahalli Cross
Bengaluru - 560091, Karnataka, India